| | | |

budova RMU, Žerotínovo nám. 9, Brno

Zer9

Adresa: Žerotínovo nám. 617/9, 601 77 Brno

Pracoviště Správy budov (SB) zajišťuje údržbu a zajištění provozu Kounicova paláce a jeho technických zařízení (TZ).

Předpisy, směrnice, dokumenty

Údržba, opravy, omezení (zde budou aktualizovány údaje o připravovaných údržbových/servisních pracích majících vliv na běžný provoz rektorátu)

... a něco málo z historie objektu

Kounicův palác byl vystaven v letech 1871 – 1873 v novorenesančním stylu jako pětikřídlá budova s vnitřním dvorem a dvěma průjezdy. Nájemní dům pro bydlení významných brněnských měšťanů v roce 1905 koupil hrabě Václav Kounic (odtud jeho název), který jej v roce 1908 daroval spolku Kounicovy studentské koleje českých vysokých škol v Brně. Dar byl určen k účelům hmotného zabezpečení nemajetného studentstva.

Od roku 1920 je součástí Kounicova paláce menza. Svoji činnost přerušila menza pouze v období válečných let. Rok 1948 a léta po znárodnění byla pro Kounicův palác obdobím devastace, protože budovu obsazovaly nejrůznější instituce. Každý z nájemců boural nebo vestavoval bez celkové koncepce a přizpůsoboval prostory svým potřebám.

Palác se v roce 1992 stal opět majetkem vysokého školství, Masarykovy univerzity. Po rozsáhlé rekonstrukci byl Kounicův palác v roce 1995 slavnostně otevřen a stal se novým symbolem Masarykovy univerzity.